ŁÓDŹ JEST KOBIETĄ
czyli wyjątkowe miejsca, które odwiedziliśmy podczas wycieczki rowerowej.
EC 1 – NOWE CENTRUM ŁODZI
Najbardziej sztandarowy przykład łódzkiej rewitalizacji. Dzisiaj miejsce kultury i nauki – znajduje się tu m.in. Planetarium, Centrum Nauki i Techniki EC1, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, Łódź Film Commission. Wszystko mieści się w pierwszej elektrociepłowni w Łodzi, która zaopatrywała miasto w prąd od 1907 do 2001 roku.
Ulice i place w Nowym Centrum Łodzi poświęcone są fabrykantom, artystom i filmowcom związanym z Łodzią. Wśród nich jest ulica Barbary Sas-Zdort i Wandy Jakubowskiej, reżyserek, związanych z Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera
TUWIMA 10 / PLAC KOMUNY PARYSKIEJ
Pod tym adresem można zobaczyć jeden z nielicznych już dziś w Łodzi kominów.
Przy ul. Tuwima 10 od 1881 roku znajduje się dawna fabryka przyborów tkackich i maszyn firmy Henryk Wagner i spadkobiercy. Fabryka Wagnera w okresie między wojnami należała do Teodory Ordyńskiej, Rozamundy Wagnerowej oraz Tadeusza Odyńskiego – spadkobierców twórcy fabryki. Po zakończeniu II wojny światowej zakład został upaństwowiony. Produkowano tu podzespoły do maszyn włókienniczych. Teraz okolica zmienia swój charakter, przez dawny plac fabryczny przebiega nowa ulica. Łódzki Szlak Kobiet proponuje dla niej imię Chawy Rosenfarb, pisarki, autorki „Drzewa życia”, sagi o łódzkim getcie.
SKWER LATAJĄCYCH BABĆ Z PLUSEM (Gdańska / Skłodowskiej-Curie)
„Latające Babcie z Plusem” (Plus to Dziadek, który dołączył do Babć w 2013 roku) jest inicjatywą grupy łódzkich seniorów, którzy działają jako wolontariusze, pisząc i prezentując bajki dla dzieci. Swoje działania kierują głównie do dzieci z niepełnosprawnościami i pokrzywdzonych przez dorosłych. Inicjatorką Latających Babć była nieżyjąca już Urszula Machcińska. Skwer na ich cześć jest na Starym Polesiu od 2017 roku.
SKWER IRENY TUWIM (Andrzeja Struga / Lipowa)
Irena Tuwim urodziła się w Łodzi w 1898 roku. Była młodszą siostrą Juliana Tuwima, poetką, autorką książek dla dzieci („O Pingwinie Kleofasku”) i tłumaczką. Najsłynniejszymi książkami, które przetłumaczyła jest znany wszystkim „Kubuś Puchatek”, „Chatka Puchatka” A.A Milne`a i „ Mary Poppins” Pameli L. Travers.
ULICA MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE
Naukowiec, dwukrotna noblistka. Jest jedyną kobietą w historii, która otrzymała Nagrodę Nobla w dwóch kategoriach i jedną z czterech osób, które otrzymały ją więcej niż raz. Pierwszą nagrodę dostała z fizyki w 1903 roku za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Drugi raz Nobel trafił w jej ręce w 1911 r – z chemii za odkrycie polonu i radu. W Łodzi ulica Skłodowskiej-Curie znajduje się na Starym Polesiu.
PAŁAC MAURYCEGO POZNAŃSKIEGO (Muzeum Sztuki, ul. Więckowskiego 36)
Pałac, w którym znajduje się Muzeum Sztuki, należał do najmłodszego syna Izraela Poznańskiego, najbogatszego żydowskiego fabrykanta w Łodzi.
Muzeum Sztuki powstało w 1930 roku, od 1948 mieści się w pałacu Maurycego Poznańskiego. Podstawą jego zbiorów jest kolekcja sztuki nowoczesnej. Inicjatorem i głównym animatorem akcji pozyskiwania darów od artystów był malarz i teoretyk sztuki Władysław Strzemiński oraz rzeźbiarka Katarzyna Kobro.
Katarzyna Kobro jest jedną z najważniejszych artystek XX wieku. Urodziła się w Moskwie, była żoną Władysława Strzemińskiego. Zrewolucjonizowała sposób patrzenia na rzeźbę. Jej prace nie miały punktu centralnego, każdy punkt rzeźby był jednakowo ważny. Grób Katarzyny Kobro znajduje się na cmentarzu prawosławnym na Dołach.
MANUFAKTURA / RYNEK WŁÓKNIAREK ŁÓDZKICH
Na terenie centrum handlowo-rozrywkowego Manufaktura (teren dawnej fabryki Izraela Poznańskiego) znajduje się Rynek Włókniarek Łódzkich. Upamiętnienia on kobiety, które pracowały w łódzkich fabrykach. Pomysłodawczynią miejsca jest Maria Nowakowska, społeczniczka, miłośniczka i propagatorka łódzkiego detalu.
To tutaj 10 lutego 1971 roku rozpoczął się strajk łódzkich włókniarek, jeden z największych w historii powojennej Polski. Na ulicach protestowało ok. 55 tys. osób, z czego 80 % stanowiły kobiety.